9/10 - Team Serious Open Results



  • Another low turnout of 8, in Columbus this time, but still a fun event. Thanks again to Comic Town for hosting as people gear up for Eternal Weekend.

    We played four rounds and the top four decks played out thus:

    First - Kurt Crane - 3-1
    Mono-Red Unpowered Painter

    4 Ancient Tomb
    2 City of Traitors
    2 Arid Mesa
    3 Scalding Tarn
    8 Mountain
    1 Lotus Petal
    1 Mana Crypt
    1 Sol Ring
    4 Simian Spirit Guide
    4 Painter's Servant
    4 Grindstone
    4 Ensnaring Bridge
    4 Blood Moon
    1 Magus of the Moon
    1 Tormod's Crypt
    1 Relic of Progenitus
    1 Phyrexian Revoker
    2 Sensei's Divining Top
    2 Goblin Rabblemaster
    2 Gorilla Shaman
    2 Koth of the Hammer
    3 Pyroblast
    3 Dismember

    Sideboard
    3 Thorn of Amethyst
    1 Mindbreak Trap
    1 Chalice of the Void
    2 Ingot Chewer
    1 Red Elemental Blast
    1 Pyroblast
    1 Greater Gargadon
    1 Vexing Shusher
    3 Ravenous Trap
    1 Tormod's Crypt

    Second - Steve Sasala - 3-1
    TKS Ravager Shops with Factories

    4 Mishra's Workshop
    4 Mishra's Factory
    4 Ancient Tomb
    4 Wasteland
    1 Strip Mine
    1 Tolarian Academy
    1 Mox Emerald
    1 Mox Jet
    1 Mox Ruby
    1 Mox Pearl
    1 Mox Sapphire
    1 Sol Ring
    1 Mana Crypt
    1 Black Lotus
    1 Chalice of the Void
    1 Trinisphere
    4 Arcbound Ravager
    1 Lodestone Golem
    4 Phyrexian Revoker
    4 Triskelion
    4 Thought-Knot Seer
    3 Hangarback Walker
    4 Thorn of amethyst
    4 Sphere of Resistance
    4 Tangle Wire

    Sideboard
    2 Dismember
    2 Karakas
    4 Grafdigger's Cage
    2 Tormod's Crypt
    2 Relic of Progenitus
    3 Crucible of Worlds

    Third - Nat Moes - 3-1
    RuG Belcher

    4 Goblin Charbelcher
    4 Empty the Warrens
    1 Wheel of Fortune
    1 Memory Jar
    1 Tinker
    1 Timetwister
    4 Gitaxian Probe
    4 Manamorphose
    3 Goblin Welder
    4 Elvish Spirit Guide
    4 Simian Spirit Guide
    4 Chrome Mox
    4 Tinder Wall
    4 Rite of Flame
    4 Desperate Ritual
    1 Pyretic Ritual
    1 Channel
    1 Mox Emerald
    1 Mox Ruby
    1 Mox Sapphire
    1 Mox Jet
    1 Mox Pearl
    1 Black Lotus
    1 Mana Crypt
    1 Lion's Eye Diamond
    1 Lotus Petal
    1 Sol Ring
    1 Mana Vault

    Sideboard
    4 Leyline of Anticipation
    4 Serum Powder
    4 Chancellor of the Tangle
    2 Storm Entity
    1 Goblin Welder

    Fourth - Kevin Nelson - 2-1-1
    Amalgam Misstep Dredge

    4 Bazaar of Baghdad
    2 Dakmor Salvage
    4 Mana Confluence
    4 Undiscovered Paradise
    4 Bloodghast
    4 Bridge from Below
    4 Cabal Therapy
    2 Dread Return
    1 Flame-Kin Zealot
    4 Golgari Grave-Troll
    3 Golgari Thug
    4 Ichorid
    3 Mental Misstep
    4 Narcomoeba
    4 Prized Amalgam
    4 Serum Powder
    4 Stinkweed Imp
    1 Street Wraith

    Sideboard
    1 Ashen Rider
    2 Barbarian Ring
    1 Dread Return
    1 Elesh Norn, Grand Cenobite
    2 Firestorm
    2 Ingot Chewer
    3 Nature's Claim
    1 Riftstone Portal
    2 Serenity

    Total tournament was:
    2 Dredge
    1 Mono Red
    1 Shops
    1 Belcher
    1 Horror Tribal
    1 Thundermaw Control
    1 Omniscience Oath

    Thanks to everyone who came out! Next nearby events are:
    9/18 in Livonia, Michigan: http://themanadrain.com/topic/556/9-18-riw-monthly-vintage-tso-unlimited-proxy-team-serious-open-in-livonia-michigan
    10/15 in Sandusky, Ohio: http://themanadrain.com/topic/538/10-15-sandusky-ohio-team-serious-open-pop

    See you there!



  • Updated with Kurt's first-place list.


Log in to reply
 

Looks like your connection to The Mana Drain was lost, please wait while we try to reconnect.